Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetler için rezervasyon mecburiyeti var mıdır?

Kurumumuzun hedefi sizlere en kaliteli hizmeti vermektir. Sizlere bu kaliteli hizmeti verebilmek için planlamamızın en önemli unsuru, yapmış olduğunuz rezervasyonlardaki bilgilerdir. Rezervasyon olmadan gelen misafirlerimiz kendilerine tahsis edilebilecek bir araç bulma sıkıntısı yaşayabilirler.

Rezervasyonumu ne kadar önce yapmam gerekir?

Rezervasyonunuzu ne kadar erken yapabilirseniz o kadar sağlıklı olur. Özellikle Türkiye'deki sömestr tatillerinde ve Fransa'da Bayram dönemlerinde Paris'te ziyaretçi akını gözlenmektedir. Bu sebeplerden ötürü seyahat tarihiniz belli olduğu andan itibaren rezervasyonunuzu yapmanız sizler için en uygunu olacaktır. Paris'e ulaşma veya Paris'ten ayrılacağınız zamana 12 saatten az bir zaman kala yapacağınız rezervasyonlar için önce bizimle iletişime geçtikten sonra sizlere güvence verebiliriz. Lütfen mümkün olduğunca rezervasyonlarınızı 12 saat öncesinde gerçekleştiriniz.

Yaptığım rezervasyonu ne zaman iptal edebilirim?

Yapmış olduğunuz rezervasyonu iptal etmek isterseniz bizlere mutlaka rezervasyon saatinden 12 saat öncesinde ulaşınız.

Ödemeyi nasıl yapabilirim?

Ödemenizi, siz değerli müşterilerimizi almaya geldiğimiz gün nakit olarak veya her aracımızda bulunan Mobil Post cihazı sayesinde kredi kartı ile güvenilir bir şekilde doğrudan şoföre yapabilirsiniz. Bazı taşıma şirketlerinin aksine kredi kartı ile ödemelerde sizlerden ekstra bir komisyon ücreti talep edilmez.Dilerseniz çok yakında hizmete girecek olan internet ortamında direk olarak rezervasyonunuzun ardından kredi kartınız aracılığıyla güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Araçlarınızda çocuk koltuğu var mıdır?

Fransız Taşıma Bakanlığı’nın yasaları gereği ile her büyük araçta (5 kişilik ve üzeri ) en az 1 çocuk koltuğu vardır ve ihtiyaç durumunda kullanılır. Küçük araçlarımızda ise ücretsiz olarak çocuk koltuğu talep halinde temin edilir. Bunun için rezervasyon sırasında bunu bildirmeniz veya bizlere ulaşarak talep etmeniz yeterlidir.

Uçağımda rötar olursa veya erken gelme olursa ne yapmalıyız?

Şoförlerimiz uçuşları an ve an takip etmektedir. Rezervasyonunuz var ise mutlaka şoförünüz sizi karşılayacaktır. Bunun yanı sırada uçak iptali, bir diğer uçuşa geçmeniz vs. gibi durumlarda bizleri haberdar ettiğiniz takdirde şoförünüz sizleri karşılayacaktır.

Uçağım rötarlı ek ücret talebinde bulunuyor musunuz?

Hayır, uçak iniş saatlerini takip ettiğimizden dolayı uçağın rötarlı gelmesi durumunda herhangi bir ek ücret talep etmiyoruz. Şoförlerimizin uçak alana inip Aperona yanaştığı andan itibaren 45 dakika bekleme mecburiyeti vardır. Bu 45 dakika yoğunluk zamanlarında 60 dakikadır.

Havaalanında, şoförümü nerede bulacağım?

Havaalanında siz değerli misafirlerimizi pasaport kontrolü ve valiz alımından sonraki çıkışta, üzerinde isminiz yazan VTC EXPRESS tabelası veya üzerinde isminiz yazan elektronik tabletlerle karşılıyoruz. Uçuşları sürekli takip ettiğimizden, çıkacağınız kapıyı ve geleceğiniz terminali vereceğiniz uçuş numaralarına göre şoförlerimiz bilmekte ve bu bilgilere göre sizleri karşılamaktadır.

Şoförleriniz Türkçe biliyor mu?

VTC EXPRESS Türkiye’den gelen ya da Türkçe konuşan misafirlerimizin talepleri doğrultusunda gelişen bir hizmettir. Şoförlerimizin çoğunluğu Türkçe konuşmaktadır. Yoğunluk zamanlarında Türkçe bilmeyen şoförler de kullanabiliyoruz fakat mağduriyet yaşanmaması için genel olarak Fransızcanın yanında İngilizce bilen şoförlerle de hizmet verebiliyoruz. Talebiniz halinde Türkçe, Fransızca, İngilizce, Arapça ve İspanyolca bilen şoförlerimizde mevcuttur.

Fatura ya da makbuza ihtiyacım var bunu kimden temin edebilirim?

 Arzınız halinde ödeme sırasında size birey olarak ya da şirketiniz için el yazılı makbuz sağlamaktayız. Eğer fatura dilerseniz, sizlere faturanızı e-mail olarak gönderebiliyoruz.

Hizmetleriniz kaçak bir hizmet midir?

Kesinlikle kaçak hizmet yapmamaktayız. İçiniz rahat olsun, sunmuş olduğunuz taşıma hizmeti Fransa Taşıma Bakanlığı’nın denetimleri altında yapılmaktadır. Bu hizmet için gerekli olan tüm lisanslar ve işletme izinleri ilgili kurumlar tarafından alınmıştır ve arzınız halinde sizlerle de paylaşılabilir. Bazı shuttle firmalarının aksine genç araç filosuna sahibiz ve araçlarımız 6 ayda bir periyodik teknik bakımdan geçmekte ve senelik muayeneleri yapılmaktadır. Ayrıca yapmış olduğunuz tüm yolculuklar Yolcu Sigortası kapsamı içindedir.

Araçlarınızda sigara içmek serbest midir?

Maalesef, tüm VTC EXPRESS araçlarında misafirlerimizin konforu için sigara içilmemektedir. Talebiniz halinde şoförünüz uygun bir yerde durarak kısa bir mola verebilir.

Araçlarınızda evcil hayvanları kabul ediyor musunuz?

Araçlarımız da kedi ve küçük köpek gibi evcil hayvanları taşıma çantalarında olmak kaydı ile kabul etmekteyiz.